glastonbury festival 2007 picture

GLASTONBURY FESTIVAL
JUNE 22 - 23 - 24 2007

Friday's Lineup


Thursday
Saturday
Sunday

A to Z

Pyramid
10:40 Adjegas listen/buy/watch
11:25 The View listen/buy/watch
12:40 The Earlies listen/buy
13:50 Gogol Bordello listen/buy
15:10 Amy Winehouse listen/buy/watch
16:40 Magic Numbers listen/buy
18:15 Bloc Party listen/buy/watch
19:45 The Fratellis listen/buy/watch
21:15 Kasabian listen/buy /watch
23:05 Arctic Monkeys listen/buy/watch

Other
10:30 Mr Hudson and Library listen/buy /watch
11:30 Reverend and the Makers listen/buy/watch
12:30 The Cribs listen/buy/watch
13:30 Modest Mouse listen/buy/watch
14:30 The Automatic listen/buy/watch
15:35 Bright Eyes listen/buy/watch
16:50 Super Furry Animals listen/buy /watch
18:20 The Coral listen/buy /watch
19:50 Rufus Wainwright listen/buy /watch
21:20 Arcade Fire listen/buy /watch
23:05 Bjork listen/buy/watch

Jazz World
10:45 Guilty Pleasures Featuring The Tor Dogs & Special Guests
12:30 Midival Punditz with Karsh Kale & guests
13:45 Soweto Kinch listen/buy
15:15 Nasio Fontaine listen/buy
16:45 Gus Gus listen/buy
18:15 AIM listen/buy
19:45 Toumani Diabate & Symmetric Orchestra watch
21:15 Amy Winehouse listen/buy/watch
23:00 Damian Marley listen/buy /watch

John Peel Stage
11:00 Look See Proof listen/buy /watch
12:00 Fear of Music listen/buy /watch
13:00 Disco Ensemble listen/buy/watch
14:00 The Annuals listen/buy /watch
15:00 Good Shoes listen/buy/watch
16:00 Tokyo Police Club listen/buy/watch
17:00 The New Pornographers listen/buy/watch
18:10 The Hold Steady listen/buy/watch
19:25 Jack Penate listen/buy/watch
20:40 Mum Ra listen/buy/watch
22:00 Maccabees listen/buy/watch
23:20 Hot Chip listen/buy/watch

The Park
10:30 Peter and the Wolf
11:30 The Ralfe Band listen/buy /watch
12:20 Remi Nicole listen/buy /watch
13:20 Los Campesionos
14:20 Kate Nash listen/buy/watch
15:20 Amy MacDonald
16:30 Chas 'n' Dave listen/buy /watch
17:40 Charlotte Hatherley
18:50 Martha Wainwright listen/buy /watch
19:50 Shlomo /watch
20:30 Cajun Dance Party listen/buy /watch
21:30 MIA listen/buy /watch
22:30 Aliens listen/buy /watch
23:40 Spiritualized listen/buy /watch

Acoustic Tent
12:30 Martha Tilston listen/buy /watch
13:15 Newton Faulkner listen/buy /watch
14:10 Emmy The Great listen/buy /watch
15:05 Pauline Scanlon listen/buy /watch
16:05 The Dylan Project listen/buy /watch
17:15 Lisa Hannigan listen/buy /watch
18:30 Jack L listen/buy /watch
19:45 Sandi Thom listen/buy /watch
21:10 Hothouse Flowers listen/buy /watch
22:45 Damien Rice listen/buy /watch

Avalon
13:00 Tarantism listen/buy/watch
14:20 Flipron listen/buy/watch
15:40 Ben Waters Band listen/buy/watch
17:00 Chumbawamba acoustic listen/buy/watch
18:30 Oi Va Voi listen/buy/watch
20:00 Seth Lakeman listen/buy /watch
21:30 The Cat Empire listen/buy/watch
23:15 The Waterboys listen/buy /watch

Glade
12:00 Chimanimani
13:00 Seth Lakeman listen/buy /watch
14:00 Simon Atkinson & The Ben Marcato Trio
15:25 CCQ
16:35 Pee Wee Ellis listen/buy /watch
18:15 Iain Ballamy listen/buy /watch
19:45 Kenji Williams listen/buy /watch
21:30 Buraka Som Sistema listen/buy /watch
23:00 Squarepusher listen/buy /watch
00:30 Mark Edwards
02:00 Hexstatic listen/buy /watch
03:30 Visuls

Left Field Stage 1
11:00 Drum Workshop/ Carnival Collective
12:15 T-Bone
13:05 Film - Glastonbury Gap Year
13:30 The Hours listen/buy/watch
14:05 Latin American Resistance panel discussion with Bob Crow RMT, Carlos Lozarro( Columbian Journalist and Death Squad Survivor), Brendan Barber (TUC) and Hugh Lanning (PCS)
14:50 Movimentos watch
15:05 Tacto Latino
15:50 Very be Careful /watch
16:40 Discipulos de Otilla
18:00 Slovo
19:00 Republic of Loose /watch
20:05 VERY SPECIAL GUEST
21:20 CUD listen/buy /watch
22:40 Back to the Planet listen/buy
23:25 Ned's Atomic Dustbin

Left Field Stage 2
11:45 Open Mic
12:45 Daisy Sweethearts
15:35 Moviemientos watch
16:20 Moviemientos watch
17:30 Jersey Budd
18:30 Kate Nash listen/buy/watch
19:40 Fionn Regan listen/buy/watch
21:05 Kid Harpoon listen/buy/watch
22:15 Joe Driscoll listen/buy/watch
23:10 Jim Bob (CUSM)
00:30 Glen Tilbrook listen/buy/watch
01:00 DJ (Huw Stephens)
01:20 Jack Penate listen/buy/watch
01:45 DJ (Black Rats with Peaches Geldof)
02:00 Duke Special watch
02:20 DJ (Goldierocks)
02:40 Fred & Benny

Dance East
11:00 Uncle Buck listen/buy/watch
13:10 Live XX Teams
13:40 DJ Uncle Buck
14:10 Live Buraka Som Sisteema
15:10 Caged Baby listen/buy/watch
16:10 !!! chk chk chk listen/buy/watch
17:10 Caged Baby
18:10 Hyper
19:10 Max Sedgley listen/buy/watch
20:10 Simian Mobile Disco listen/buy/watch
21:10 Gus Gus listen/buy/watch
22:10 The Klaxons listen/buy/watch
23:00 Fat Boy Slim listen/buy /watch

Dance West
12:00 Marc Vedo listen/buy/watch
12:45 Kava Kava listen/buy/watch
13:40 Subgiant watch
14:25 DJ James Gill
14:35 Alloy Mental watch
15:20 DJ James Gill
15:40 Ralf Myerz & the Jack Heron Band
17:00 A Guy Called Gerald listen/buy/watch
18:00 Jim Masters
19:00 Eatstatic listen/buy/watch
20:00 Surgeon
21:15 System Seven listen/buy/watch
22:15 Danny Howells listen/buy/watch
23:30 Trentmoller listen/buy/watch

Lounge
11:00 DJ Ghost
11:50 Breaking the Ilusion
12:50 DJ Ghost
13:40 Urban Myth Club listen/buy watch
14:40 Western Soul
15:10 The Nextmen with MC Wrec & Zarif
16:10 Western Soul
16:40 Hearin' Aid
17:40 Men in Masks listen/buy/watch
18:40 Hafdis Huld
19:20 Men in Masks
20:40 Little Barrie
21:40 DJ James Lavelle listen/buy/watch
23:10 Four Tet listen/buy/watch
00:15 Hexstatic listen/buy/watch
01:15 DJ Sean Rowley's Guilty Pleasures

Roots
11:00 Jerona Fruits
13:00 Finn & Flora
15:00 Dhol Accadmy
15:45 It's Bigger Than
16:30 T Bone
17:30 Nerm
18:00 Midival Punditz
19:00 Nerm
19:30 Bandish Projekt
20:30 Nerm
21:00 Catch 22
21:45 Asian Dub Foundation Sound System
22:45 DJ Bobby Friction
23:45 Swarmi Desi Rock

G Stage

11:00 Plaza da Funk
12:00 Ben & Lex
13:00 Breakfastaz
14:00 Atomic Hooligan & Jay Cunning
15:00 Quest
16:00 Tom Real Vs The Rogue Element
17:00 Timo Maas
18:00 Dumb Blonde
19:00 D Rameriz
20:00 General Midi & MC Jakes
21:00 Adam Freeland
22:00 Rennie Pilgrem
23:15 The Plump DJs

Pussy Parlure
10:00 Detectives of Perspective
12:30 Circus Star Cabaret
14:00 Bourbon Warfare DJ's
15:00 Discipulos de Otillia
16:15 We Don't Play
16:45 DJ Sumaya
17:05 We Don't Play
17:45 Leon Jean-Marie
18:45 DJ Sancho Panza
19:45 Zen Hussies
21:00 DJ Healer Selecta
21:30 Oojami Live
22:45 DJ Healer Selecta
23:15 Special Guest
00:30 DJ Healer Selecta

ID Spiral
10:00 Elestial
12:00 Gabroadelic
14:00 Mrung
16:00 Mark Mandela
18:30 Accoustic
19:00 Iain Dub vs Addsineon
22:00 Tom/Mira
22:30 DJ Aliji
00:55 Film
01:00 Mirror System

Thursday
Saturday
Sunday

A to Z

lineup download xls file

Never heard of half of these bands.
wonder what they look/sound like.
We're adding new videos all the time.

AddThis Social Bookmark Button

 

AddThis Social Bookmark Button

© glastonburylineup 2007